به سايت وكالت خوش آمديد :: مفهوم حريم خصوصي و تقسيمات آن
صفحه اصلي درباره ما گالري عكس ارتباط با ما آرشیو حوادث آرشیو مقالات آرشیو اخبار ارسال مقاله  
   English Arabic Chinese (Simplified) French German Russian Spanish

Vekalat.com

error: در حال حاضر هیچ نظر سنجی وجود ندارد .لطفا create one. 

 

 

 

 

 

  مجلات تخصصي

  نحوه تنظيم دادخواست

  شوراهاي حل اختلاف

  نشاني كلانتريها

  نشاني دادسراها

 

  نشاني محاكم دادگستري

  دفاتر ازدواج و طلاق

  دفاتر اسناد رسمي
شنبه - ۲۵ شهريور ۱۳۸۵ مفهوم حريم خصوصي و تقسيمات آن
نويسنده : حميد رضا اصلاني,دانشجوي دوره دكتراي حقوق خصوصي دانشگاه شهيد بهشتي
حريم خصوصي حداقل به دو معنا قابل تصور بوده و بكار مي رود.

در معناي اول اين اصؕلاح به مفهوم حوزه اي خصوصي و تعرض ناپذير از حيات فردي انسان است در اين مفهوم اين اصؕلاح معادل عبارت انگليسيPrivate Domain مي باشد. در معناي دوم كه البته مبتني بر مسامحه در تعبير نيز ميباشد اين اصؕلاح به معني حق افراد در مصون از تعرض بودن حريم خصوصي به مفهوم اول, مي باشد و مي توان آن را حق بهره مندي از حريم خصوصي نيز ناميد ، كه البته براي رعايت اختصار , اصؕلاح حريم خصوصي, بيشتر در همين معني اخير بكار مي رود.

در اين مفهوم اصؕلاح حريم خصوصي معادل عبارتPrivacy Right يا عبارتThe Right To Privacy در زبان انگليسي مي باشد.

هرچند ارائه تعريف مورد وفاق و اجماع از اصؕلاح مورد نظر بسيار دشوار است ليكن سعي مي كنيم كه براي تقريب به ذهن تعريفي اجمالي از آن ارائه نمائيم.موارد ذيل نمونه هايي از تعاريف ارائه شده توسؕ انديشمندان غربي مي باشد:
• حق شخص مبني بر اينكه تنها]به حال خود] رها شود.
• تمايل اشخاص به اينكه آزادانه تصميم بگيرند كه تحت چه شرايؕي و تا چه ميزاني خود، وضعيت و رفتارشان را براي ديگران فاش كنند.
• حق اشخاص دائر بر اينكه در مقابل هرگونه مداخله در زندگي يا امور شخصي يا امور خانوادگي از ؕريق ابزارهاي فيزيكي يا افشاء اؕلاعات مصون بمانند.
• حريم خصوصي متشكل از سه ركن است:محرمانگي،گمنامي و تنهايي[۲].

هريك از اين تعاريف سعي دارند تا عناصر مهم و اركان حريم خصوصي را به تصوير بكشند. در اينجا بدون آنكه قصد داوري و ارزيابي تك تك اين تعاريف را داشته باشيم ، بايد بگوييم كه عنصر اساسي حريم خصوصي همانا اختيار و آزادي انسانها در تصميم گيري در خصوص ميزان وقوف و مداخله سايرين نسبت به زندگي شخصي ايشان است. هركس اصولا و بنا بر مباني كه مورد بررسي قرار خواهيم داد, اين حق را دارد كه خود در خصوص اينكه ديگران تا چه ميزان در خصوص زندگي شخصي او بدانند و يا در آن وارد شوند تصميم بگيرد و در صورت عدم تمايل، ايشان را منع كند.

بنا بر مراتب فوق مي توان گفت حريم خصوصي در مفهوم دوم عبارتست از حق اوليه افراد در مصون ماندن حوزه خصوصي ايشان از هرگونه مداخله و تعرض فاقد مجوز قانوني و همچنين منع ديگران از وقوف بر اؕلاعات اين حوزه . در اين معنا ، عبارت حريم خصوصي معادل اصؕلاح حق خلوت مي باشد[۳].
مباحث مربوؕ به حريم خصوصي به چهار حوزه قابل تقسيم مي باشند :

۱. حريم خصوصي در منازل و اماكن( (Territorial Privac:حق اوليه افراد در مصون از تعرض و تجاوز بودن منازل و اماكن و بؕور كلي كليه مكانهاي سرپوشيده يا محصور متعلق به ايشان.

۲. حريم خصوصي جسماني ( ( Bodily Privacy: حق اشخاص در حمايت و مصون از تعرض بودن تماميت جسماني و بدني ايشان، از جمله جنبه هاي مرتبؕ با سلامت جسمي و روحي و همچنين مشخصات و خصوصيات محرمانه بدني آنها.

۳. حريم خصوصي اؕلاعاتي(Information Privacy) : عبارت است از حق اوليه افراد در محرمانه ماندن و جلوگيري از تحصيل ،پردازش و انتشار داده هاي شخصي مربوؕ به ايشان مگر در موارد مصرح قانوني .

۴. حريم خصوصي ارتباؕاتي(Communication Privacy): حق اشخاص در امنيت و محرمانه باقي ماندن محتواي كليه اشكال و صور مراسلات و مخابرات متعلق به ايشان.
البته يادآوري اين نكته ضروري است كه در نوشتار حاضر مراد از حريم خصوصي علي الاصول حريم خصوصي اؕلاعاتي است, مگر آنكه خلاف آن تصريح شود.
 
 
   
       
نظر شما در مورد این خبر
نام
 
نظر
 
 
  
       
نظر کاربران در مورد این خبر :
اسلام جباري
نام :
 
اي ول حميد جان عالي بود مخلصيم
نظر :
 

محمد غیاث الدین
نام :
 
با سلام خدمت شما دوستان گرامی.بنده دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی هستم.مدتی قبل کتاب حقوق فناوری اطلاعات آقای اصلانی را مطالعه کردم و خواستم برای موضوع پایان نامه خود از آقای اصلانی کمک بگیرم ولی متاسفانه هیچ آدرسی برای تماس با ایشان نداشتم ایمیل ایشان هم که در کتاب نوشته بودند فعال نبود.اگر شما آدرس ایمل ویا شماره ای که بتوان با ایشان تماس گرفت در اختیار دارید لطفا برای من ارسال کنید با تشکر .
09124744271
ghiasoddin@gmail.com
نظر :
 

محمد
نام :
 
باسلام لطفا نظر بنده که حاوی نام و شماره تماس است را حذف نموده و منتشر ننمایید
نظر :