به سايت وكالت خوش آمديد :: رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه گفت:‌ لایحه جامع داوری در دست تهیه است
صفحه اصلي درباره ما گالري عكس ارتباط با ما آرشیو حوادث آرشیو مقالات آرشیو اخبار ارسال مقاله  
   English Arabic Chinese (Simplified) French German Russian Spanish

Vekalat.com

error: در حال حاضر هیچ نظر سنجی وجود ندارد .لطفا create one. 

 

 

 

 

 

  مجلات تخصصي

  نحوه تنظيم دادخواست

  شوراهاي حل اختلاف

  نشاني كلانتريها

  نشاني دادسراها

 

  نشاني محاكم دادگستري

  دفاتر ازدواج و طلاق

  دفاتر اسناد رسمي
يک‌شنبه - ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه گفت:‌ لایحه جامع داوری در دست تهیه است
تهران - ایرنا - رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه گفت:‌ لایحه جامع داوری در دست تهیه است همچنین لایحه شوراهای حل اختلاف نیز باید به قانون تبدیل شود.

حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی روز یکشنبه در مراسم تکریم و معارفه معاونین قوه قضاییه افزود:‌ گاهی شنیده می شود که گویا همکاران شوراهای حل اختلاف در دستگاه قضایی شهروند درجه دو هستند این درحالی است که بر اساس احادیث اینان شهروندان ممتاز هستند و برتری دارند.
وی ادامه داد: این افراد بر پایه اعتبار کار می کنند و موفق به مصالحه میان مردم می شوند و توسعه حل اختلاف میان مردم به معنای توسعه انسانیت و اخلاق است.
معاون سابق فرهنگی قوه قضاییه با تاکید بر اینکه قانون هم باید از این رویه حمایت کند، افزود: لایحه جامع داوری در دست تهیه است همچنین لایحه شوراهای حل اختلاف نیز باید به قانون تبدیل شود.
وی گفت: فعالیت و توسعه شوراهای حل اختلاف سبب کاهش محاکم و دادگاه ها می شود و مسائل و مشکلات مردم برپایه اخلاق حل و فصل خواهد شد.
معاون سابق فرهنگی قوه قضاییه گفت: در عرصه تعالیم فرهنگی تلاش های بسیاری انجام شده است و همکاران با دست خالی توانستند خدمات فرهنگی ارائه دهند.

بودجه شورای حل اختلاف ٢٠٠ درصد افزایش یافت
حجت‌الاسلام والمسلمین حکمتعلی مظفری رئیس سابق شوراهای حل اختلاف و معاون قضایی قوه قضاییه اظهار داشت: در طول ١١ ماه مسئولیت در شورای حل اختلاف، یکی از تکالیف قانونی پیگیری و تعیین تکلیف سنوات و سوابق پنج ساله همکاران بود که در سال گذشته اولین قسط را به سازمان تامین اجتماعی واریز کردیم و از ٨٧ تا ٩٢ به سنوات همکاران قرار است افزوده شود.
وی درباره درآمد اختصاصی شوراها گفت: سال گذشته ٩۴ درصد اعتبارات به شوراها تخصیص داده شد و کمیسیون تلفیق درآمد اختصاصی شوراها را مورد تاکید مجدد قرار داد.
مظفری اضافه کرد: بودجه شورای حل اختلاف ٢٠٠ درصد افزایش یافت که اقدام مبارکی برای شوراها ها بود همچنین ساماندهی شورای حل اختلاف نیز انجام شد.
رئیس سابق شورای حل اختلاف خاطرنشان کرد: رویکرد اصلی قوه قضاییه صلح و سازش است و در 11 ماه گذشته به صورت میانگین در کل کشور ۴۸ درصد پرونده های شوراهای حل اختلاف منجر به صلح، سازش و مصالحه شده است.

احکام اسلامی در متن جامعه اسلامی اجرا شد
در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین حصاری سرپرست معاونت قضایی و مشاور رئیس قوه قضاییه ضمن گرامیداشت یاد حجت الاسلام والمسلمین خلفی معاون قضایی سابق قوه قضاییه گفت: احکام اسلامی با برکت تلاش های امام راحل در متن جامعه اسلامی اجرا شد.
وی ادامه داد: بعد از امام راحل، خط سیر انقلاب توسط مقام معظم رهبری تداوم یافت و احکام نورانی قرآن در جامعه اجرا می شود.
حصاری اظهار داشت: خداوند را سپاسگزاریم که در دوره ای عمرمان قرار گرفت که احکام اسلام و قرآن در این کشور اجرا شد و دیدیم که تحولی ایجاد شد که چشم همه دنیا را به خود خیره کرد.

معاونت منابع انسانی صرفا امور اداری نیست
حجت الاسلام والمسلمین امینی معاون سابق نیروی انسانی و مشاور رئیس قوه قضاییه نیز گفت: معاونت منابع انسانی صرفا امور اداری نیست بلکه معاونتی برای حفظ سرمایه اصیل انسانی است زیرا سرمایه اصلی دستگاه قضا نیروی انسانی است و در رأس آن قضات قرار دارند.
وی ادامه داد: اعزاز قضات در گرو تنظیم دستورالعمل و آیین‌نامه نیست بلکه نکته ای است که باید در دل و جان و رفتار نمود یابد.
امینی اظهار داشت: وضعیت معیشتی و رفاهی قضات باید بیشتر مدنظر قرار گیرد و آسایش و آرامش قضات تامین شود.
مشاور رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: از آسایش مهم تر آرامش فکری و امنیت خاطری است که باید به قضات داده شود که برای پیشرفت دستگاه قضایی مهم بوده و از ارجحیت بالایی برخوردار است.

تعامل قوا موجب تسهیل در امور می شود
در این مراسم، امیرحسین رحیمی معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه گفت: تعامل قوا موجب تسهیل در امور می شود و این تعامل به نفع مردم است.
وی ادامه داد: نیروی انسانی در همه دستگاه ها مهم است اما در قوه قضاییه محور است و اگر قاضی درست تربیت نشود هر امکاناتی هم فراهم شود باز مسائل مربوط به خود را دارد. قاضی باید دانشمند ترین و صبور ترین باشد و عزت نفس قاضی بسیار مهم است.
رحیمی اضافه کرد: قاضی باید به قدری عادل باشد که بیگناهان هراس مجازات نداشته باشند.
وی اظهارداشت: معاونت منابع انسانی کار سخت تربیت قاضی را بر عهده دارد و اگر بتوانیم عزت نفس قاضی را به وی متوجه کنیم به یک شرایط ایده‌آل برسیم.
رحیمی خاطرنشان کرد: قاضی باید دغدغه عدالت داشته باشد و اگر آرامش و معیشت قضات تامین نشود؛ دغدغه هایش رفع نمی شود و در این خصوص رئیس قوه قضاییه اعلام کرده اند که هر راهکار قانونی که بتواند دغدغه معیشتی همکاران را رفع کند باید پیگیری شود.
معاون منابع انسانی قوه قضاییه گفت: در قانون پنجم توسعه لایحه جامع اداری استخدامی در قوه قضاییه تکلیف قانونی بود و در برنامه هفتم توسعه در سال آینده تدوین می شود باید تلاش کنیم تا موادی برای منابع انسانی قوه قضاییه لحاظ شود زیرا هر موردی در حکم کارگزینی باید براساس قانون باشد.

به گزارش ایرنا، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری ٢٠ خرداد ماه انتصابات جدید در قوه قضاییه را اعلام کرد و گفت: با گرامیداشت یاد حجت الاسلام والمسلمین خلفی که عهده دار معاونت قضایی قوه بود و در سال گذشته دعوت حق را اجابت کرد، از سوی ریاست قوه قضاییه حجت الاسلام مظفری که عهده دار شوراهای حل اختلاف بود به سمت معاونت قضایی قوه منصوب شد.
اسماعیلی افزود: همچنین امیرحسین رحیمی به عنوان مشاور عالی رییس قوه و رابط قوه در امور نمایندگان به عنوان معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه منصوب شد.
وی اضافه کرد: حجت الاسلام والمسلمین امینی که عهده دار معاونت منابع انسانی بود، مشاور قوه قضاییه شده است همچنین حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی که عهده دار معاونت فرهنگی قوه بود از این پس رییس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضاییه که مرکب از شوراهای حل اختلاف و داوری و میانجی است، خواهد بود

 
 
   
       
نظر شما در مورد این خبر
نام
 
نظر