به سايت وكالت خوش آمديد :: قانون جدید جرایم راهنمایی و رانندگی جایگزین آیین نامه دولت می‌شود
صفحه اصلي درباره ما گالري عكس ارتباط با ما آرشیو حوادث آرشیو مقالات آرشیو اخبار ارسال مقاله  
   English Arabic Chinese (Simplified) French German Russian Spanish

Vekalat.com

error: در حال حاضر هیچ نظر سنجی وجود ندارد .لطفا create one. 

 

 

 

 

 

  مجلات تخصصي

  نحوه تنظيم دادخواست

  شوراهاي حل اختلاف

  نشاني كلانتريها

  نشاني دادسراها

 

  نشاني محاكم دادگستري

  دفاتر ازدواج و طلاق

  دفاتر اسناد رسمي
دوشنبه - ۱۸ آبان ۱۳۸۸ قانون جدید جرایم راهنمایی و رانندگی جایگزین آیین نامه دولت می‌شود
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از تصویب لایحه رسیدگی به تخلفات و جرایم راهنمایی و رانندگی در جلسه امروز این کمیسیون، خبر داد و اعلام کرد که این قانون جایگزین آیین نامه کنونی دولت درباره جریمه تخلفات خواهد شد.

امین حسین رحیمی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: این لایحه پس ازبرگزاری  چندین جلسه بررسی توسط اعضای کمیسیون قضایی تصویب شد.

نماینده مردم ملایر در خانه ملت با بیان اینکه این لایحه با 33 ماده به تصویب نمایندگان مجلس درآمد، تصریح کرد: این لایحه از یک طرف به محدود کردن اختیارات پلیس در تشخیص جرایم راهنمایی ورانندگی می پردازد و از طرف دیگر مواد قانونی برای کاهش تخلفات راهنمایی و رانندگی در نظر گرفته است.

وی افزود: براساس مواد این لایحه پلیس راهنمایی و رانندگی باید از لوازم وتجهیزات الکترونیکی برای تشخیص تخلف استفاده کند تا ضریب خطا در این موراد کم شود، همچنین پلیس از این پس باید براساس قانون جدید در زمینه توقیف خودروها عمل کند و نه براساس آیین نامه های دولت و این قانون در این زمینه پلیس را محدود کرده است.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توقیف و جریمه خودروهای متخلف  از این پس براساس قانون جدید انجام می شود، تصریح کرد: بر این اساس از این پس هر تخلف برای راننده خودرو جریمه و نمره منفی در بر دارد که براساس قانون اگر راننده خاطی تعداد حد نصاب نمره منفی  را که در قانون ذکر شده، کسب کند، گواهینامه وی بر اساس همین قانون پس از سه ماه و یا یکسال توقیف می شود و در صورت ادامه یافتن تخلف باطل و فرد باید مجدد برای دریافت گواهینامه پس از دو سال اقدام کند.

رحیمی با اشاره به مصاحبه رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی مبنی بر ابطال گواهینامه برخی از رانندگان، اظهارداشت:  کمیسیون قضایی مجلس در جلسه امروز خود ضمن مطرح کردن این موضوع، این مورد را غیرقانونی خواند و برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی تبصره ای را به ماده 6 لایحه مذکور اضافه کرد که براساس آن ابطال و گرفتن آزمون جدید از افراد تنها به موجب قانون انجام می شود و پلیس نمی تواند با استفاده از اختیار خود و یا آیین نامه های دولتی اقدام به این کار کند.

وی با تاکید بر اینکه  تمامی موارد قانونی و تخلفات در موارد مختلف در این قانون مشخص شده است، افزود: قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم راهنمایی و رانندگی مربوط به سال 1353 بود که با بررسی لایحه رسیدگی به تخلفات و جرایم راهنمایی و رانندگی از سوی اعضای این کمیسیون  قانون جدید تصویب شد.

 
 
   
       
نظر شما در مورد این خبر
نام
 
نظر
 
 
  
       
نظر کاربران در مورد این خبر :
نام :
 
با جريمه كردن مشكل حل نمي شود بلكه بايد فرهنگ سازي شود
نظر :
 

عباس علوی
نام :
 
قانون راهنمائی و رانندگی درست است اما نه مجری فرهنگ آن را دارد و نه راننده.
نظر :
 

aziz
نام :
 
انشاءالله روزی برسد که قوانین راهنمایی و رانندگی جزء لاینفک زندگی ایرانیان شود تا هر سال تعداد قابل توجهی قربانی عدم رعایت این قوانین را نداشته باشیم.
به امیدخدا
نظر :
 

صدقعلی
نام :
 
با توجه به مسائل روابطی و فساد اداری در راهنمایی رانندگی و از طرف دیگر قدرت مالی مردم عادی جامعه و وضعیت جادها بنظر اینجانب در کل تاسیری نخواهد داشت شاید جزئی جو درست شود ولی بسیار جزئی
نظر :
 

نام :
 
اول باید فساد اداری و رشوه خواری و پارتی بازی در راهنمایی رانندگی رسیدگی شود
نظر :